Divisionsweekend

Det er blevet tid til årets første divisionsweekend i Danmarksturneringen. Læs mere om de enkelte hold samt resultater nedenfor.

Weekenden den 7-8. maj er årets første divisionsweekend med 1. og 2. spillerunde i årets Danmarksturnering.

Esbjerg Golfklub stiller med 6 følgende hold:

Ungdom (1. division):

  • Silas Runge
  • Bertram Nørager Hansen
  • Fillip Tinning
  • Frederik Æbelø Madsen
  • Andreas Persson

Ungdomsholdet skal kun spille lørdag da der kun er 3 hold i puljen. De skal lørdag spille mod Great Northern på hjemmebane.
Resultaterne kan følges her.

Damer (3. division):

  • Mette Randbæk
  • Anne-Mette Breinholt
  • Cecilie Øbo
  • Maria Krell
  • Emma Dam Jensen

Dameholdet skal lørdag spille hjemme mod Breinholtgård og søndag hjemme mod Odder.
Resultaterne kan følges her.

Herrer 3. division:

  • Emil Jørgensen
  • Peter Bolding
  • Jonas Dyekjær
  • Dan Fast
  • Thomas Arendal
  • Christoffer Leuenhagen
  • Jakob Bering
  • Mikkel Frank

3. divisionsholdet skal lørdag spille hjemme mod Gyttegård og søndag hjemme mod Vejen.
Resultaterne kan følges her.

Herrer 1. division:

  • Anders Larsen
  • Jonas Lykke Sørensen
  • Frederik Frost
  • Sebastian Søndergaard
  • Nikolaj Rachlitz
  • Andreas Trym Fogth
  • Ben Tinning

1. divisionsholdet skal lørdag spille hjemme mod Breinholtgård og søndag hjemme mod Ikast.
Resultaterne kan følges her.

Seniorer (1. division):

  • Rene Michelsen
  • Lars Juhl
  • Johan Budtz Pedersen
  • Joan Laursen
  • Hanne Halkjær
  • Annette Lykke Sørensen
  • Malene Bruun Sørensen
  • Michael Uth
  • Henrik Søndergaard

Seniorerne skal lørdag spille ude mod Horsens og søndag ude mod Vejle.
Resultaterne kan følges her.

Veteraner (1. division):

  • Arne Tinning
  • Hans Thomsen
  • Jan Larsen
  • Karsten Grigel
  • Sussan Herle
  • Steen Raben Hansen
  • Joan Laursen
  • Sverker Ölmestig

Veteranerne skal lørdag spille ude mod Ribe og søndag ude mod Vejle.
Resultaterne kan følges her.

Held og lykke til alle hold!

Menu